Americana Music Association Artists nominated for 2021 GRAMMY Awards

0
474
Photo: GRAMMY.com

Congratulations to all of the Americana Music Association artists that have nominated in the American Roots Music Field for the 63rd annual GRAMMY® Awards! Check below to see if your favourites were recognized.

Best Americana Album:

  • Old Flowers — Courtney Marie Andrews
  • Terms of Surrender — Hiss Golden Messenger
  • World On the Ground — Sarah Jarosz
  • El Dorado — Marcus King
  • Good Souls Better Angels — Lucinda Williams

Best American Roots Performance:

  • “Colors” — Black Pumas
  • “Deep in Love” — Bonny Light Horseman
  • “Short and Sweet” — Brittany Howard
  • “I’ll Be Gone” — Norah Jones & Mavis Staples
  • “I Remember Everything” — John Prine

Best American Roots Song:

  • “Cabin” — Laura Rogers & Lydia Rogers, songwriters (The Secret Sisters)
  • “Ceiling to the Floor” — Sierra Hull & Kai Welch, songwriters (Sierra Hull)
  • “Hometown” — Sarah Jarosz, songwriter (Sarah Jarosz)
  • “I Remember Everything” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
  • “Man Without a Soul” – Tom Overby & Lucinda Williams, songwriters (Lucinda Williams)

    Photo: Lyza Renee

A special congratulations to the Black Pumas who garnered nominations in the coveted general fields!

Album of the Year:

  • Black Pumas (Deluxe Edition) — Black Pumas

Record of the Year:

  • “Colors” — Black Pumas

Best Bluegrass Album:

  • Man On Fire — Danny Barnes
  • To Live in Two Worlds, Vol. 1 — Thomm Jutz
  • North Carolina Songbook — Steep Canyon Rangers
  • Home — Billy Strings
  • The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1 — Various Artists

Best Traditional Blues Album:

  • All My Dues Are Paid — Frank Bey
  • You Make Me Feel — Don Bryant
  • That’s What I Heard — Robert Cray Band
  • Cypress Grove — Jimmy “Duck” Holmes
  • Rawer Than Raw — Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album

  • Have You Lost Your Mind Yet? — Fantastic Negrit
  • Live at the Paramount — Ruthie Foster Big Ban
  • e Juice — G. Love
  • Blackbirds — Bettye LaVette
  • Up and Rolling — North Mississippi Allstars

Best Folk Album

  • Bonny Light Horseman — Bonny Light Horseman
  • Thanks for the Dance — Leonard Cohen
  • Song for Our Daughter — Laura Marling
  • Saturn Return — The Secret Sisters
  • All the Good Times — Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album

  • My Relatives “Nikso Kowaiks” — Black Lodge Singers
  • Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours — Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours
  • Lovely Sunrise — Nā Wai ʽEhā
  • Atmosphere — New Orleans Nightcrawlers
  • A Tribute to Al Berard — Sweet Cecilia

Best Rock Performance

  • “Stay High” — Brittany Howard
  • “Daylight” — Grace Potter

Best Rock Song:

  • “Stay High” — Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

Best Rock Album:

  • Daylight — Grace Potter
  • Sound & Fury — Sturgill Simpson

Best Alternative Music Album:

  • Jaime — Brittany Howard

Best R&B Performance:

  • “Goat Head” — Brittany Howard

Best Country Solo Performance:

  • “Who You Thought I Was” — Brandy Clark

Best Country Song:

  • “Bluebird” — Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert, songwriters (Miranda Lambert)
  • “Crowded Table” — Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)

Best Country Album:

  • Your Life Is a Record — Brandy Clark

Best Song Written for Visual Media:

  • “Carried Me With You [From Onward]” — Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

Best Boxed or Special Limited Edition Package:

  • Ode to Joy — Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)

Best Album Notes:

The Bakersfield Sound: Country Music Capital of The West, 1940-1974 — Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album:

  • Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions — Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck) 

Best Engineered Album, Non-Classical:

  • Black Hole Rainbow — Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)
  • Expectations — Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)
  • Jaime — Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)
  • 25 Trips — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

Producer of the Year, Non-Classical:

  • Dan Auerbach
  • Dave Cobb

Best Music Film:

  • Linda Ronstadt: The Sound of My Voice — Linda Ronstadt; Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video directors; Michele Farinola & James Keach, video producers

Congratulations to all of the well-deserved nominees this year!

You can tune in to the 63rd annual GRAMMY® Awards live on Sunday, Jan. 31 to see who takes home the gold on music’s biggest night.

IK Multimedia's Fender Collection 2